PSG’li Mbappe, 259,2 milyon euroluk bedeliyle en pahalı futbolcu konumunda

Avrupa’nın en büyük 5 futbol ülkesi kabul edilen Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’yı içeren değerlendirme yönünde piyasa kıymeti azami oyuncu, 259,2 milyon euroyla Paris Saint-Germain’den Kylian Mbappe oldu.

Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezinin CIES hazırladığı “Haziran 2020 haysiyetiyle en bedelli futbolcular” raporuna göre Avrupa’nın en büyük 5 ligi olarak değerlendirilen Almanya Bundesliga, Fransa Ligue 1, İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga ve İtalya’nın Serie A en üst futbol liglerindeki piyasa kıymeti azami oyuncular belirlendi.

CIES’in yaş, kontratın bitirilmesine kalan müddet, mevki, kulüp ve ulusal ekipte gösterilen performans ile kulübün performansı gibi kriterlere göre oluşturduğu model yönünde, 259,2 milyon euro piyasa kıymeti bulunan Fransız golcü Mbappe, en bedelli futbolcular sıralamasında doruktaki yerini korudu.

STERLING VE SANCHO, MBAPPE’Yİ TAKİP EDİYOR

Manchester City’nin İngiliz futbolcusu Raheem Sterling, 194,7 milyon euro piyasa bedeliyle Mbappe’yi takip etti. Listede üçüncü sırayı alan Borussia Dortmund’un İngiliz oyuncusu Jadon Sancho’ya 179,1 milyon euro bedel biçildi.

Üç futbolcunun ardından Liverpool’dan İngiliz Trent Alexander-Arnold 171,1 milyon euro, Manchester United’dan İngiliz Marcus Rashford 152,3 milyon euro, Liverpool’dan Darılı Muhammed Salah 144,9 milyon euro piyasa bedeliyle sıralandı.

CRISTIANO RONALDO 70. SIRADA

Barcelona’dan Arjantinli Lionel Messi’nin 100,1 milyon euroluk bedeliyle 21. olduğu listede, Juventus’tan Portekizli golcü Cristiano Ronaldo ise 62,8 milyon euro piyasa bedeliyle 70. sıraya yerleşti.

PSG'li Mbappe, 259,2 milyon euroluk değeriyle en pahalı futbolcu konumundaAdd a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir