Daha Önceki ulusal futbolcu Colin Kazım, İngiltere’de maruz kaldığı ırkçılığı anlattı: Kelepçelenip surat üstü yere yatırıldım

Futbol yaşamını Meksika’nın Pachuca takımında sürdüren daha önceki ulusal oyuncu Colin Kazım Richards, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın EURO 2008 ardından İngiltere’nin başşehri Londra’da polis tarafından kelepçelenerek surat üstü yere yatırıldığını belirtti.

Colin Kazım, sosyal medya hesabından yaptığı söylemede, Amerika Birleşik Devletlerinde siyah tenli George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından dünyada başlayan ırkçılık müzakereleri hakkında görüşlerini dile getirdi.

“MAKÛS MUAMELEYE MARUZ KALDIM”

Annesinin Kıbrıs Türkü, babasının ise Antigualı olduğunu ve orijiniyle iftihar dinlediğini belirten 33 yaşındaki oyuncu, “Kariyerim, her türlü ırkçılığa, zorbalığa ve baskıcı tavırlara karşı inatçı duruşumdan dolayı etkilendi. Tam yaşamım süresince kulüp taraftarlarının, hocaların, polisin, alıştırmanların, idareyicilerin ve politik sistemlerin elinde makûs muameleye maruz kaldım.” ifadelerini kullandı.

Kendisi gibi siyah tenlilerin cemiyetin bir hayli alanında ayrımcılık yaşadığını vurgulayan Colin Kazım, başından geçen bir hadiseyi şöyle anlattı:

“EURO 2008’den döndükten bir gün sonra Londra’da kelepçelendim ve surat üstü yere yatırıldım. Ne için? Hoş bir araba sürdüğüm ve belirlemelere uyduğum için. Bu hadise ben tek bir kelime bile etmeden oldu. Elbette yargılanmadım ya da hapsedilmedim, zira yanlış hiçbir şey yapmamıştım.”

“SAÇ ÖRGÜLERİM SURATINDAN LAFLI TACİZE UĞRADIM”

Arsenal altyapısında oynadığı yarıyılda ekip dostlarından ırkçı muameleler gördüğünü kaydolan Colin Kazım, “Arsenal’de minik bir çocukken saç örgülerim suratından laflı tacize uğradım. Haftalarca devam etti ve ben tepki verince kulüpten uzaklaştırıldım. Hayallerimin kulübünü vazgeçmek zorunda kaldım zira beni gözetmeyi yalanladılar. 12 yaşındayken dahi bu gidişata sabretmeyecek kadar kendimi öğreniyordum.” değerlendirmesinde bulundu.

Eski milli futbolcu Colin Kazım, İngiltere'de maruz kaldığı ırkçılığı anlattı: Kelepçelenip yüz üstü yere yatırıldımAdd a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir